Amerika Vizesi

Dil eğitiminizi Amerika’da almaya karar verdiniz ve bir okul seçerek vize sürecine geçtiniz. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın her bölgesinden yılda milyonlarca kişiyi ülkesine çeken ve süper devlet olma özelliği ile vize alınması zor olan ülkelerden biridir. Ancak özellikle son yıllarda Amerikan vizesi alma oranları Türk vatandaşları için oldukça artmıştır. Amerika’da dil eğitimi almak için almanız gereken vize çeşidi F-1 öğrenci vizesidir. Bu vize özelliği itibarı ile uzatılabilir bir vizedir. F-1 vizesini alabilmeniz için öğrenci sıfatıyla başvuru yapmanız gerekir. Dil eğitimi için giden her birey de yaşı ne olursa olsun öğrenci statüsünde bu vizeyi alır. Vize öncesi I-20 denilen okulun kabul belgesini almanız gereklidir. Bu belge ile birlikte sosyal ve ekonomik durumunuzu gösteren diğer belgelerle vize görüşmesine gidersiniz.

Programa katılım sırasında vize aşamasını da içerisinde barındıran basamaklar şu şekildedir.

1- Westline danışmanı ekonomik ve beklenti durumlarınıza göre size okullar önerir ve siz de bunlardan birini seçersiniz.

2- Okul seçiminizin ardından ön kayıt aşamasına geçilir ve okulun başvuru formu doldurulup imzalanır; bununla birlikte ön kayıt ücreti olan 400USD’yi Westline danışmanına takdim edersiniz.

3- Ön kayıt işleminin ardından Westline Danışmanı ilgilendiğiniz okulla irtibata geçer. Okul sizden eğitim almayı düşündüğünüz süre için tahmini harcama hesabı yapar ve banka hesabınızda bu miktarın olduğunu banka mektubu ile kanıtlamanızı ister. Bu nedenle banka hesabınızda ne kadar bulundurmanız gerektiğini ön kayıt sırasında Westline danışmanı sizi bilgilendirir.

4- Üçüncü aşamanın ardından dil okulu vize görüşmesine girmeniz için gerekli I-20 formunu Westline’a gönderir.

5- Dördüncü aşama sonrası artık vize aşamasına gelmiş olursunuz. Bu aşamada sosyal ve ekonomik düzeyinizi gösteren (banka hesapları, tapu, ruhsat, öğrenci iseniz öğrenci belgeniz ve okulunuzu dil eğitimi süresince dondurduğuna dair okul yazısı, öğrenci değilseniz iş ve mesleki durumunuz) belgeler toplanır ve dosyalanır. Ayrıca vizeye girmeden önce Westline danışmanınız DS-160 formu denilen ve Amerika vizesi için herkesin doldurması gereken formu sizin yerinize doldurur. Bunların yanı sıra ABD’ye öğrenci sıfatıyla gittiğiniz için SEVIS kaydınız Westline danışmanınızca yapılır. SEVIS kaydı için F-1 vize türüne başvuran adayla bu süreçte 200USD’yi Westline danışmanına vermelidir. Bu işlemi tüm adaylar www.fmjfee.com üzerinden de yapabilirler.

6- Vizeyi aldınız. Artık uçak bileti ve oryantasyon aşamasına geldiniz. Bu aşamada danışmanınız size en ekonomik bileti ayarlamaya çalışır ve siz ABD’ye varmadan önce gideceğiniz bölgeye yönelik yaşam koşulları ve bilmeniz gerekenleri size aktarır. Bu aşama ABD’de iken olası yaşayacağınız kültür şokunu en az zamanda atlatmanızı sağlar.

7- Bu aşamada artık ABD’de okulunuzdaki eğitime başlamış olursunuz. Westline danışmanınız yine bu süreçte sizin yanınızda olur ve sorularınıza mümkün olan en kısa sürede cevaplar verir.

Toplam Vize Maliyeti:
Vize Harcı: 160USD
Sevis Harcı: 200USD (Kendiniz yapabilir veya Westline danışmanına takdim edebilirsiniz)
Toplam: 360USD

Vize için verilen ücretlerin geri dönüşü yoktur ve tüm ödemeler ABD birimlerine yapılır. Daha ayrıntılı bilgi için bizlere “Online Başvuru Formu” aracılığı ile ulaşabilirsiniz.