Güney Afrika Vizesi

İngilizce dil eğitimi veren ülkeler içinde sadece Güney Afrika 1 aylık ziyaretlerde Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Eğitiminiz 1 aydan daha uzun sürecekse Güney Afrika Büyükelçiliği’nden vize almanız gerekecektir.

Aşağıda açıklanan vize işlemleri ve gerekli dokümanlar genel bilgi verme amacını taşımaktadır ve vize memurlarının inisiyatifine bağlı olarak istenen belgelerde değişiklik görülebilir. Vize işlemleriniz ortalama 10 gün içinde sonuçlanır.

Vize Belgeleri

En az 6 ay geçerli pasaport
Pasaportunuz Güney Afrika’ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.

Öğrenci Kabul Belgesi
Eğitim alacağınız okulun onaylayıp gönderdiği resmi bir belgedir.

İki adet renkli vesikalık fotoğraf
Fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.

 Vize Başvuru Ücreti
Vize başvuru ücreti 36 EURO’dur. Elçilik eğer size vize verecek ise, sizden 1000 ABD Doları tutarında bir geri dönüş garantisi isteyebilir. Bu ücret, vizeniz onaylanmadan önce Elçiliğin banka hesabına yatırılır.

 Vize Başvuru Formu
Vize başvuru formları çok dikkatli bir şekilde doldurulmalı ve başvuran tarafından imzalanmalıdır. Bu formlar, dilokulubul.com Ankara, Antalya İstanbul,Eskişehir,İzmir,Denizli,Bursa yurtdışı eğitim danışmanlığı aracılığıyla okula kayıt olanlar için ücretsiz olarak doldurulacaktır.

Diploma veya Öğrenci Belgesi 
Üniversite mezunuysanız geçici çıkış belgesi veya diploma fotokopisi; öğrenciyseniz son bir kaç hafta içinde alınmış öğrenci belgesi; eğitiminize ara vererek yurtdışına çıkıyorsanız okuldan alınacak izinli veya kaydınızı dondurmuş olduğunuzu gösterir belgeleri sunmalısınız.

Eğitim Sertifika ve Belgeleri 
Daha önce dil kursuna gittiyseniz devam sertifikası veya okuldan alınmış hangi sürelerle hangi kura gittiğinize dair devam yazısı, varsa aldığınız veya almakta olduğunuz sertifika programları, meslek eğitim programları vb belgeler.

Aile Belgeleri (Evli iseniz)
Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik fotokopileri.

Uçak Bileti Rezervasyonu
Gitmeyi düşündüğünüz havayolu firmasından gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonunuzu belirten bir belge sunmanız şarttır.

 Mali Durum Belgeleri
Aşağıda açıklanan belgelerle yurtdışında bir işte çalışmadan, tamamen kendi imkânlarınızla eğitim alacak düzeyde maddi olanaklara sahip olduğunuzu ortaya koymanız beklenir. Bankada en az 3 ay süreyle hareket gören nakit birikiminiz olmalıdır. Birikimleriniz tamamen size veya ailenize ait olmalıdır. Göstereceğiniz paranın kaynağı çok önemlidir. Borç, kredi veya emanet olarak aldığınız paralar kabul edilmeyebilir.

Öğrenciyseniz veya bir işte çalışmıyorsanız;
. Ailenizin tüm ev ve arsa tapu fotokopileri;
. Ailenize veya size ait tüm banka hesap cüzdanlarının aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri;
. Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı -finansal garanti belgesi;
. Otomobil ruhsat fotokopileri -varsa;
. Kredi kartı ekstreleri;
. Aileniz maaşlı çalışıyorsa, çalıştıkları işyerinden kaç yıldır çalıştıklarını ve şu anki görevini açıklayan resmi yazı, son 3 aylık maaş bordroları, SSK işe giriş bildirgesi;
. Aileniz serbest çalışıyorsa vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Ticaret Odası Sicil Kağıdı,
. Varsa – Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleri ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri;
. Evliyseniz ve eşiniz çalışıyorsa, maaş bordrosu, ruhsat, tapu fotokopileri – varsa.

Kendi işinizi yapıyorsanız veya bir yerde çalışıyorsanız;
. Ailenize ve size ait tüm ev ve arsa tapu fotokopileri;
. Ailenize veya size ait tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri;
. Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı;
. Otomobil ruhsat fotokopileri -varsa;
. Kredi kartı ekstreleri;
. Maaşlı olarak çalışıyorsanız, çalıştığınız işyerinden kaç yıldır çalıştığınızı ve şu anki görevinizi açıklayan resmi yazı, eğitiminiz süresince izinli olduğunuza dair yazı, bu yazıyı imzalayan kişinin imza sirküleri, son 3 aylık maaş bordrolarınız, SSK işe giriş bildirgeniz;
. Serbest çalışıyorsanız, işyerinizin vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kâğıdı, imza sirküleriniz, şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi;
. Evliyseniz ve eşiniz çalışıyorsa eşinize ait maaş bordrosu, varsa- ruhsat-tapu fotokopileri;
Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleriniz ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri.