Kanada Vizesi

Kanada vizesi alınması en zor vizelerden biridir. Kanada konsolosluğu vize memuru sizin ne amaçla Kanada‘ya gitmek istediğinizi ve gerekçelerinizi inandırıcı bulmalıdır. Bunun için eğitim alacağınız okulda ne kadar süreli kalacağınızı, bu eğitimin size ne şekilde faydalı olacağını, eğitim süresi zarfında Kanada‘da çalışmayacağınızı ve söz konusu eğitim masrafları ile Kanada‘da bulunacağınız süre boyunca tüm yaşamsal masraflarınızı rahatlıkla karşılayabileceğinizi kanıtlamak durumundasınız. Ayrıca Türkiye ile sıkı bağlarınızın olduğunu ve şimdiye kadar eğitim alacağınız konu ile ilgili bir çabanızın olup olmadığını ilgili sertifikalarla göstermeniz vize almanız açısından önemlidir.
Kanada vizesi için göstermeniz gereken gerekli belgeler
  • Mezun iseniz okul diplomanız ve noter onaylı fotokopisi, okuyor iseniz güncel öğrenci belgeniz
  • Vizeye gireceğiniz güne kadar aldığınız sertifikalar veya dil eğitimi aldığınıza ve bitirdiğinize dair resmi belgeler
  • Sizin veya masraflarınızı karşılayacak kişiye ait ekonomik veriler (banka hesabı, tapu, ruhsat vb tüm ekonomik durumunu gösteren belgeler)
  • Çalışıyorsanız maaş bordronuz ve eğitim için çalıştığınız şirketten alacağınız izin yazısı
  • Masraflarınızı anne ya da baba karşılıyorsa aynı şekilde ekonomik durumlarını gösteren maaş bordrosu vb. belgeler
  • Vize harcını yatırdığınıza dair dekont
Yukarıda saymış olduğumuz belgelere ek olarak vize alma oranınızı artıracak ekstra belgeler gerekirse Westline danışmanınız sizi bilgilendirecektir.

Kanada Vize Türleri

Kısa süreli ziyaretçi vizesi: Eğitim süreniz 12 haftaya kadar ise alacağınız vize türü “Kısa Süreli Ziyaretçi Vizesi” olacaktır. Bu vize türü için yukarıda saymış olduğumuz belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu vize türü siz Kanada‘da iken kesinlikle uzatılamaz ve vize bitiş tarihinden sonra tekrar eğitim almaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’ye dönmeli ve yine aynı şekilde vize sürecinden geçmeniz gerekmektedir. Vize onay süreci ortalama 3 iş günü kadar sürer.

Kısa süreli öğrenci vizesi: Eğitim süreniz 12 hafta ile 24 hafta arasında ise bu vize türüne başvurmanız gerekir. Aynı şekilde bu vize türü için yukarıda sayılan vize evraklarını tamamlamanız gerekir. Bu vize türünün uzatılması ancak bir sağlık raporunun ilgili belgelerle birlikte ilgili mercilere başvurmanızla mümkündür. Sağlık raporunun tamamlanması 3 haftaya kadar uzayabilir ancak siz vizenizin bitiş tarihine 1 ay süre kalaya kadar bu işlemlere başlamanız tavsiye edilir. Vize onay süreci ortalama 3 iş günü kadar sürer.

Uzun süreli öğrenci vizesi: Kanada‘da 24 haftadan yani 6 aydan fazla süreli kalacak ve eğitim alacaksınız bu vize türüne başvurmanız gerekir. Uzun süreli öğrenci vizesinden olumlu sonuç alabilmeniz için yukarıdaki gerekli evrakları tamamlamalı ve Kanada Konsolosluğu’nun anlaşmalı olduğu sağlık kurumlarının birinden sağlık raporu almanız gerekmektedir. Sağlık raporunu Kanada‘ya gitmek ve 6 aydan fazla kalmak isteyen konumu, ekonomik ve sosyal durumu her ne olursa olsun tüm bireylerin alması gerekmektedir. Sağlık raporu vizeye başvuran kişinin herhangi bir bulaşıcı hastalığının olup olmadığını belirlemek içindir.

Kanada Vizesi Ücretleri

Tek Giriş Ziyaretçi Vizesi: 75 CAD
Çok Girişli Ziyaretçi Vizesi: 150 CAD
Çok Girişli Öğrenci Vizesi: 125 CAD

Vize harçları Kanada Konsolosluğu’nun Garanti Bankası’ndaki hesabına Kanada Doları olarak yapılmalıdır. Vize için yatırılan ücretlerin iadesi söz konusu değildir.

Ayrıntılı bilgi ve başka sorularınız için Westline danışmanlarına ofis telefonlarından veya “Online Başvuru Formu” aracılığı ile ulaşabilirsiniz.