Malta Vizesi

Malta, Türk vatandaşlarına vize konusunda oldukça kolaylık sağlayan bir ülkedir. Hatta 1 Ocak 2003 tarihinden önce Türk Vatandaşları Malta’ya vizesi gidebiliyorlardı. Malta bu tarihten sonra Türk vatandaşları için vize uygulamasına geçti ve 1 Kasım 2008 tarihi itibariyle Avrupa Birliği üyesi oldu. Bu tarih itibarı ile de Malta’ya gidilebilmesi için başvurulması gereken vize türü Schengen (Şengen) olarak değişmiştir. Bu aynı zamanda Malta için alacağınız Schengen vizesi ile Schengen üyesi diğer Avrupa ülkelerini de rahatlıkla gezebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bugün İngiltere hariç diğer tüm Avrupa Birliği ülkelerine Schengen vizesi ile giriş yapılmaktadır.

Malta vizesi için tüm işlemleriniz ve toplamanız gereken tüm evraklar Westline danışmanlarının danışmanlığı ile gerçekleştirilmektedir. Gerekli tüm evrakların hazırlanması ve biraraya getirilmesiyle birlikte vize başvurunuz için hafta içi her gün saat 09:00 – 11:00 arası bizzat konsolosluğa evraklarınızla birlikte gitmeniz gerekecektir.

Yeşil Pasaport Ayrıcalığı

Eğer zaten bir schengen vizeniz varsa veya yeşil pasaport sahibiyseniz Malta dil okulları için tekrar bir vize başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Okula kayıt olduğunuz gibi gidebilirsiniz. Ancak yeşil pasaport ile gidiyorsanız Malta’da kalmanız gereken maksimum süre 90 gündür. Fakat dil okulunuz 90 günün üzerinde bir eğitim veriyorsa Türkiye’ye dönüp tekrar başvuru yapmanıza gerek yok. Siz Malta’da iken vizenizi Westline danışmanlarının yardımıyla uzatabilirsiniz.

Malta Vizesi için gerekli evraklar

Malta’daki herhangi bir dil okuluna gitmek için hazırlamanız gereken vize evrakları şu şekildedir:

  • Arka fon beyaz olacak şekilde yakın zamanda çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf
  • Geçerli Pasaport (Dönüş tarihinizden itibaren en az 3 aylık geçerliliği olmalı)
  • Öğrenci iseniz güncel öğrenci belgeniz; mezun iseniz diplomanın aslı veya noter onaylı fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı noter onaylı fotokopisi
  • Üzerinize kayıtlı ruhsat, tapu veya mal varlığınızı gösteren tüm evraklar
  • Size ait banka hesap ekstreniz veya bankadan alınmış resmi finansal durum göstergesi mektubu (Banka hesabınızda en az, Malta’da eğitim alacağınız gün sayısı x 48EU tutarında bakiye bulunmalıdır)

Yukarıdaki evraklara ek olarak eğer çalışıyorsanız, çalıştığınız iş yerine ait vergi levhası, ticari sicil gazetesi fotokopisi, güncel faaliyet belgesi, imza sirküleri fotokopisi, şirketinizden alacağınız son üç aylık şirket kaşeli maaş bordrosu ile SSK dökümü gerekmektedir. Eğer çalışmıyorsanız ve masraflarınızı sponsor olarak atadığınız kişi karşılıyorsa yukarıdaki evraklara ek olarak sponsorunuz olan kişinin sizin masraflarınızı karşılayacağına dair dilekçeye ihtiyacınız olacaktır. Bu kişi emekli ise emekli karnesinin aslını yine tarafımıza ulaştırmanız gerekecektir.

Eğer size sponsor olan kurum ise ve siz bu kurumda çalışıyorsanız yukarıda sayılan şirkete ait evrakların yanı sıra şirketinizin siz dil okulunu bitirdikten sonra tekrar aynı kurumda çalışmaya devam edeceğine dair bir dilekçeyi yine taramıza ulaştırmanız gerekecektir.

Yukarıda belirtilen bu belgelerin tamamlanmasıyla beraber Westline danışmanınız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için Malta’daki dil okulundan okul kabul belgesini, eğitim süresince devam edecek olan seyahat sağlık sigortanızı, okul başvuru formlarınızı, okula ödeme yaptığınıza dair resmi makbuzları, Malta’daki konaklama bilgilerinizi ve ekonomik uçak bileti rezervasyon bilgilerinizi hazırlayacak ve diğer evrakların arasına ekleyecektir.

Daha ayrıntılı bilgi için bizlere ofis telefonlarımızdan veya “Online Başvuru Formu” aracılığıyla ulaşabilirsiniz.