Liverpool

Liverpool, İngiltere’nin kuzeybatısında ve Mersey Nehri’nin doğusunda yer alır. 1207’de bir belde olarak kurulsa da günümüzde dünyanın sayılı ticari liman kentlerinden biri olmuştur. Yaklaşık 460,000 nüfusu barındıran şehirde İngiltere geneline göre nüfus daha gençtir. Şehrin güneyinde bulunan John Lennon Havaalanı, Avrupa ve Birleşik Krallık’taki birçok şehirden direkt uçuşlar alır. Şehir, başkent Londra’ya trenle 2 saat uzaklıktadır.

Tarih, mimari, spor ve müzik alanlarında ünlü bir şehirdir ve birçok müze, sanat galerisi ve parka sahiptir. Şehirde herkesin ilgisini çekebilecek kültürel, tarihi ve modern mekanlar bulunabilir. Liverpool halkı, İngiltere’nin en sıcak kanlı halkı olarak bilinir. Üç üniversitenin yanı sıra Liverpool Sanat Enstitüsü’nde okuyabilmek için her yıl binlerce öğrenci Liverpool’u tercih etmektedir.

UNESCO tarafından 2004’te Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Liverpool, 2008’de Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. Manchester ve Birmingham gibi Sanayi Devrimi’nin ilk şehirlerinden birisi olarak yeniliklere öncülük etmiştir. İngiltere Premiere Lig’in ünlü futbol takımlarından olan Liverpool FC ve Everton’a ev sahipliği yapmaktadır. Şehir müzik alanında uluslararası üne sahip olmakla birlikte ünlü Beatles grubunun doğduğu yerdir. Her yıl Ağustos ayında Matthew Street Festivali düzenlenir.

Liverpool’da kışlar ılıman, yazlar ise nispeten serin geçer. Ortalama en yüksek sıcaklık 20°C, en düşük sıcaklık ise 2°C’dir. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde, konumu sebebiyle özellikle Aralık-Ocak-Şubat aylarında soğuk günler yaşanır ve kar yağışı görülür. Temmuz-Ağustos aylarında sıcaklıklar artarak 20-25°C’ye ulaşabilmektedir. Bahar ayları ise genellikle nemli ve ılık geçer.

Liverpool ulaşımda  İngiltere’nin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Şehir içi ve şehir dışı demiryolu ağı çok geniştir ve düzenli seferler vardır. Metro bulunmayan şehirde düzenli otobüs seferleri, feribotlar ve taksiler diğer ulaşım araçlarıdır.

GEZİLECEK YERLER

Liverpool Şehir Sarayı

Anfield Stadı

Merseyside Denizcilik Müzesi

Knowsley Safari Parkı:

Liverpool Merkez Kütüphanesi

St. John Parkı

Liverpool Anglikan Katedrali