Londra

Londra Ingiltere’nin baskenti olmakla birlikte 8 milyonluk nufusu ile de Ingiltere’nin en kalabalik sehiridir.Ayni zamanda 8 milyonluk nufus Avrupa Birligi ulkelerindeki sehirler baz alindiginda da en kalabalik Avrupa Birligi sehri durumundadir.Londra dunyada bulunan onemli bir finans ve is merkezlerindendir. 0 Derece meridyeni’de Londra’da bulunan Greenwich bolgesinden gecmekte bu isimde bulunan ve dunyaca taninmis Greenwich gozlem evi bulunmaktadir. Multi-Kulturel bir sehir olan Lonra’da 300’den fazla yerel dil konusulmakta bunlardan biriside tabiki Turkce’dir.Dunya’daki en buyuk 5. uluslararasi havaalani olan Heathrow havaalani Londra’yi uluslar arasi turizmin odak noktasi yapmakla birlikte Dunyadaki en kalabalik hava trafigininde Londra’da bulunmasini saglamaktadir.
Turistlerin gozde mekanlarindan olan Londra’da The  parliament (Parlemento binasi) ve  Big Ben,Tower ve Londra Koprusu (Tower Bridge, London Bridge), Tower of London(Londra Kulesi), Buckingham Palace (Buckingham Sarayi), Trafalgar Square ( Trafalgar Meydani), London Eye ve Greenwich Gozlem evi olarak kisaca bahsedebiliriz. Londra sehir merkezi City of London adiyla bilinmektedir ve Londra 32 ilceden olusmaktadir.Yesil alanlarin bolluguyla bilinen Londra’da 143 adet park bulunmaktadir ve bunlarin en taninmis olanida Hyde Park‘tir. Sehri 2’ye bolen Thames Nehri‘de Londra’ya ayri bir guzellik katmaktadir.

Ne zaman gidebilirim?

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ikinci başkenti olan Londra’ya yılın her zamanı gitmek mümkündür. Fakat ılıman okyanus iklimi özellikleri gösteren şehir genelde kapalı ve yağmurlu bir havaya sahiptir. Bu yüzden yaz aylarında gitmeniz daha güzel günler geçirmenize etken olacaktır. Havalimanlarının da bulunduğu şehir merkezinin dışındaki alanlarda hava sıcaklığı şehir merkezine kıyasla nispeten daha serin olmaktadır. Yazları sıcaklık ortalaması şehirde 22 derecedir. Kışın ise 2 ve 5 derece arasında olan sıcaklıklar özellikle Noel zamanı yapılan eğlencelerle iç ısıtıcıdır. Yılbaşı öncesi şehre gidip yeni yılınızı bu güzel başkentte girebilirsiniz. Ancak kış aylarında zaman zaman kar yağabilmektedir ve bu durum uçuşların aksamasına neden olabilir.  Londra’ya yazın dahi gitseniz giderken yanınıza bir polar ve şemsiye almayı ihmal etmeyin.