Toronto

Toronto dünyada en çok kültürü bir arada barındıran şehirlerden biridir. Nüfusunun neredeyse yarısı Kanada’nın dışında doğmuştur. Yeni göç dalgaları şehrin farklı kültür ve etnik gruplarla renklenmesini sağlamıştır.Tüm bu etnik ve kültürel karışıma rağmen, Toronto hala tam bir Kanada şehri olma özelliğini de kaybetmemiştir. Toronto’da dünyanın birçok yerinden gelmiş olan 5 milyonun üzerinde insan yaşamaktadır ve bu insanlar Toronto’yu tartışmasız en renkli ve çok kültürlüşehir haline getirmektedir. Aynı zamanda Kuzey Amerika’nın en temiz ve en güvenli şehirlerinden birisidir. “Toronto” Kanadalı Huron Yerlileri’nin dilinde “buluşma yeri” anlamına gelir. Bu isimden daha uygun bir isim olamazdı çünkü burada hiç kimse uzun süre yabancı olarak kalamaz.

NEDEN TORONTO?
Kanada’nın en büyük şehri oldukça canlı ve yaşam doludur. Toronto’yu keşfetmek için zaman ayırmalısınız çünkü bu şehirde herkes için bir şeyler mutlaka vardır. Doğasever misiniz? Öyleyse Ontario Gölü’ne ya da meşhur hayvanat bahçesine gidin! Sanat ve kültürle ilgiliyseniz sizi memnun edecek Art Gallery of Ontario ve Fort York dahil çok sayda müze ve galeri bulunmakta. Toronto’nun ünü güvenli, temiz, sakin bir şehir olmasından ve uluslararası bir nüfusu olmasından gelir. Tiyatro, müzik ve kültür bakımından zengin, kozmopolit bir şehirdir. Yurt dışında bilinen bazı yerleri şunlardır; Ontario Bilim Merkezi, Royal Ontario Müzesi, Ontario Sanat Galerisi, Roy Thampson Hall, O’Keafe Centre, Royal Alexander Tiyatrosu, Kanada Harikalar Diyarı, The McMichael Collection, Ontario Place ve Ulusal Kanada Sergisi. Toronto, her bölgesinde özgün dükkânlar barındıran bir şehir. İndirimler ise belli günlere sıkıştırılmış değil. Şehrin kozmopolit yapısı alışveriş alanında da güzel bir şekilde karşımıza çıkıyor. Dünyanın en uzun sokağı olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş Yonge Street,alışveriş için Toronto’da bir numaralı bölge. Kendine güvenenler yürüyerek gezebilir fakat metroyla direkt alışveriş mekânlarının yoğun olduğu bölgelere geçmek daha mantıklı olacaktır. Toronto, kozmopolit yapısını yemek kültürüne de yansıtan bir kent. Hem Hint hem Yunan hem de Uzakdoğu mutfaklarından yemekleri aynı cadde üzerindeki restoranlarda bile bulabilirsiniz!

KENT İÇİ ULAŞIM
Toronto’nun ulaşımı Kuzey Amerika’da New York ve Mexico City’den sonra en çok kullanılan 3. sistem. Ulaşım ağı, troleybüs, metro, otobüs ve yarı metro denilen Scarborough hızlı transit hattını içeriyor.
Toronto büyük bir şehir ve yolları da çok uzun olacak şekilde dizayn edilmiş. Dolayısıyla özellikle troleybüs zaman zaman uzun bekleme sürelerine sahip olsa da şehrin en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri.

EĞLENCE
Toronto eğlence hayatıyla da Kuzey Amerika’nın önde gelen şehirlerinden biri… Şehrin eğlence mekânlarının yoğunlaştığı iki bölge var: Clubland ve Queen Street West’de bulunan Fashion District.

Clubland; Bathurst, Queen, Simcoe ve Front adlı sokaklarla çevrili bir bölge. Hemen her noktasında her keseye uygun pub ve barlar bulunuyor. Richmond ve Adelaide sokakları ise en yoğun kısımları olarak biliniyor.

Şimdi Ara
Haritada Bul